По функціональності теплові насоси можна розділити на дві категорії:
- які використовуються з певною метою отримання тепла;
- які використовуються для кількох цілей – виконання декількох функцій: опалення / охолодження приміщень, отримання гарячої води і т. д.
Використання первинного джерела низькотемпературної енергії теплові насоси діляться на такі типи: грунт-вода, вода-вода, повітря-вода.
«Грунт-вода» - використовуються у системах, завданням яких є отримання тепла в зимовий період і кондиціонування в літній період, і застосовуються для обслуговування як житлових, так і виробничих приміщень.
«Вода-вода» - є найбільш прийнятним рішенням для використання тепла від скидних вод промислових підприємств, гарячих джерел або підземних озер, також використання морської води, яка на глибині до 50м. має стабільну температуру близько 8°С.
«Повітря-вода» - вважаються самим оптимальним джерелом первинного тепла через легкодоступність і дешевизни. Конструктивна особливість теплового насоса «повітря-повітря» кілька недосконала з-за низького значення коефіцієнтів тепловіддачі самого повітря, внаслідок чого вимагає зниження температури кипіння холодоагенту для зменшення поверхні випарника.
Теплові насоси є найбільш привабливим рішенням для низькотемпературних систем автономного опалення, т. к.
- мають низькі витрати на експлуатацію;
- простота в обслуговуванні;
- легко монтуються в будь-якому місці;
- екологічні та пожежобезпечні;
- взимку гріють, влітку – охолоджують;
- термін служби до 50 років;
До недоліків можна віднести: високу вартість обладнання та залежність від електроенергії, де бажаний додаткове джерело.